Vysvětlení názvu:
Malý timorský pony žije na ostrově, který od Austrálie odděluje jen poměrně úzké Timorské moře. Podle ostrovu Timor, na kterém je tento koník doma, dostal jméno.
Původ a historie:
Na Timoru, který byl v 16. století portugalskou kolonií, dokud se v 17. století nedostal pod vliv Holanďanů, měli koně vždy velký význam a počet koní připadající na jednoho obyvatele byl neobyčejně vysoký. V některých dobách dosahoval tento poměr jednoho koně na šest lidí, kdežto v Laosu to bylo 1:110 a v Malajsii dokonce 1:200.
Koně a pravděpodobně i třmeny na bosé palce se na Timor dostaly z Indie. Portugalci a po nich i Holanďané podporovali užívání koní jako somarů, k tahu i k jízdě. V roce 1943 napsal Stuart St Clair v článku "Timor, klíč k Indii" v časopise National Geographic, že ženy, muži i děti jezdí všude na koních. Ostatně místní "kovbojové" využívali těchto ponyů při práci s dobytkem a lasa používali stejně obratně jako honáci z Divokého západu.
Nehledě na zájmy holandských a portugalských obchodníků, velký počet timorských ponyů se pásl na rozlehlých savanách, kde nacházel dobrou pastvu. Pochopitelně, že tito ponyové byli malí a zřídka dosáhli kohoutkové výšku 122 cm.
Austrálie, jejíž severní pobřeží je obráceno přímo k Timoru, dovezla první timorské poníky v roce 1803. Později se timoři používali pro svou životnost, houževnatost a odolnost ke zlepšení mnoha australských stád.
Popis a charakteristika:
Ponyové z Timoru jsou skromní a všestranní. Jejich hlava není příliš ušlechtilá, má však živý výraz, krk je poměrně krátký. Hříva a ocas jsou bohaté a srst je jemná. Trup má zcela rovný hřbet a strmé plece. Ocas je vysoko nasazený. Výška nepřekračuje 122 cm. Barva je většinou hnědá, ryzá nebo černá.
Využití:
Timorský pony je samozřejmě zapojen do hospodářství ostrova, jehož osídlení koňmi je početné, ale to nevadí, protože rozlehlé savany zaručují bohatý růst rozmanitých tvrdých travin, které mohou stáda koní uživit.