Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis plemene:

Výška:Různá.Může být 144,2 cm, ale i více než 173cm.V Průměru je 162-164,5cm.

Zbarvení:Prakticky všechna zbarvení, nejčastěji hnědáci, ryzáci nebo tmaví hnědáci. Rovněž bělouši, vraníci a mourci.Bíle znaky jsou přípustné.

ObrazekStavba těla:Různorodá, ale nejlepší jednotlivci mají vinikající stavbu těla charekterizovanou ušlechtilou inteligentní hlavou,elegantním krkem, šikmými plecemi, krátkým silným tělem s hlubokým hrudníkem, silnou svalnatou zádí s dobře nasazeným ocasem, čistýma tvrdýma nohama se sestupnými hlezna a minimálně 20 cm dlouhou kostí pod karpem.

Zajímavé údaje: Byerley Turk byl chycen kapitánem Byerleym v Budě v osmdesátých letech sedmnáctého století, který v jeho sedle absolboval bitvu na řece Boyne a pak ho poslal do Anglie jako jednoho ze zakladatelů plemene. Jeho pravnuk Turk Herod patří mezi nejvýznamější hřebce celé historie tohoto plemene. Darleyho Arabiana, narozeného v roce 1700, získal Thomas Darley a poslal ho do Anglie ze Obrazeksyrského přístavu Aleppo. Ten založil linii Eclipse-Eclipse byl jedním z nejslavnějších závodních koní všech dob. Godolphin Arabian se narodil v Jemenu v roce 1724, byl převezen přes Sýrii do Tunisu a později věnován tuniským bejem francouzkému králi, který ho později prodal Edwardu Cokeovi z Derbyshiru. Nakonec se dostal k lordu Goldophinovi a založil linii Matchem. Linie Herod, Eclipse a Matchem spolu s Highflyerem (synem Heroldovým) představují první čtyři linie moderních plnokrevníků.